klimatyzacja woda lodowa

Klienci szukają dziś energooszczędnych systemów klimatyzacji komfortu, które mogą być dostosowane do ich unikalnych, często różniących się od siebie wymagań. Trane, wiodący światowy dostawca systemów i rozwiązań komfortu, oraz marka Ingersoll Rand odpowiadając na zapotrzebowanie na efektywne i wszechstronne urządzenia, poszerza swoją ofertę AquaStream3G o pompy ciepła.

W ubiegłym roku, Trane przedstawił chłodzone powietrzem agregaty wody lodowej AquaStream3G, klimatyzacja Warszawa które zapewniają zarówno wysoką wydajność jak i cicha pracę. Obecnie Trane wprowadza pompy ciepła AquaStream3G od 60 do 470kW do ogrzewania i chłodzenia przy tak niskich poziomach hałasu, jak 76 dB (A).
AquaStream3G idealnie nadaje się do budynków komercyjnych, instytucjonalnych i przemysłowych znajdujących się w różnych warunkach środowiskowych. Tryb ogrzewania AquaStream3G optymalnie działa w temperaturze otoczenia do -10 ° C, a maksymalna temperatura dostarczanej wody to 55 ° C. Na temat relacji cenowej do jakości odbyło się już wiele dyskusji i każdy ma swoje zdanie na ten temat. Niektórzy uparcie przekonują, że można kupić tanio i dobrze, inni zaś zdecydowanie przeciwni tej myśli serwują sobie urządzenia przeładowane technologicznie, z funkcjami których albo nigdy nie wykorzystają, albo szybko przejrzą na oczy patrząc na koszty eksploatacji.

Oczywiście logicznie ujmując urządzenie poprawnie dobrane to takie w której korelacja cenowo techniczna jest nie tyle zrównoważona, co jednak z moim zdaniem z przewagą na stronę techniczną. Dokonując takiej decyzji powinniśmy patrzeć na znaną wśród firm - dostawców, korelację cenową między kosztami zakupu i kosztami długoletniej obliczonej na minimum 15 lat eksploatacji agregatów wody lodowej. Ta korelacja ujmowana jest stwierdzeniem, że pod koniec eksploatacji koszty agregatu wzrastają minimum o 100%, i co ważne dotyczy to tylko usług serwisowych, a nie rzeczywistych kosztów użytkowania urządzeń. Skutkuje to nastawieniem się dostawców urządzeń na sprzedaż za wszelka cenę po cenach wydawałoby się mało rozsądnych, aczkolwiek w krótkiej przestrzeni czasowej wygodnych (pozornie) dla inwestora. Zakup od takiego dostawcy może skutkować bardzo dużym rozczarowaniem właściciela urządzeń, który już w okresie gwarancyjnym zostaje zmuszany do przeprowadzania kosztownych przeglądów odpłatnych rekompensujących dostawcy niedoszacowanie cenowe urządzeń.
Praktyki takie stosowane są zwłaszcza przez niektóre duże korporacje, które z całkowitą premedytacją wykorzystują swoją pozycję rynkowo - finansową i przerzucają na inwestorów gros kosztów związanych z eksploatacją agregatów wody lodowej.
Z
asilane przez specjalnie zaprojektowane sprężarki spiralne -scroll, agregaty AquaStream3G są certyfikowane w  Eurovent i charakteryzują się klasą A efektywności energetycznej dla klimatyzacji. Pompy ciepła osiągają współczynnik sprawności EER (Energy Efficiency Ratio) o wartości ponad 3.1 w trybie chłodzenia oraz współczynnik wydajności 3.2 w trybie grzania

Wszystkie jednostki AquaStream3G wyposażone są w ciche wentylatory zaprojektowane w celu zapewnienia niskiego poziomu hałasu. Dodatkowe opcje tłumienia zapewniają bardzo cichą pracę.

“Wraz z pompami ciepła AquaStream3G, możemy teraz zaoferować klientom, którzy potrzebują zarówno ogrzewania jak i chłodzenia, takie sprawdzone zalety rozwiązań AquaStream3G jak niski poziom hałasu połączony z wysoką wydajnością “, powiedział Toni Gallo, vice prezes marketingu i strategii rozwoju firmy Trane. ” AquaStream3G jest dostępne w wielu konfiguracjach, co pozwala nam, bez żadnych kompromisów, realizować potrzeby naszych klientów.”

Zaawansowane funkcje operacyjne, w tym opatentowany obwód chłodniczy, gwarantują że AquaStream3G zapewni maksymalną niezawodność i wydajność. Zaawansowane sterowniki pozwalają na stosowanie inteligentnych cykli odszraniania, dając możliwość znacznego zmniejszenia zużycia energii i skrócenia czasu przestoju urządzenia. Wymienniki ciepła, zaprojektowane do pracy z czynnikiem chłodniczym R410A, oraz elektroniczny zawór rozprężny zapewniają lepszą wydajność przy obciążeniu częściowym i doskonałą regulację przepływu czynnika chłodniczego.

Aby jak najlepiej dopasować urządzenia do nowych i istniejących budynków, dostępne są różne pakiety hydrauliczne – zbiornik buforowy,  pojedyncze albo podwójne pompy o standardowej lub wysokiej wysokości podnoszenia. Wbudowany wewnątrz urządzenia zbiornik buforowy, pompa, filtr i czujnik przepływu, umożliwiają  szybki montaż na placu budowy. Wszystkie główne elementy znajdują się w odległości do 30 cm od zewnętrznej krawędzi urządzenia, co umożliwia szybka, bezpieczną i łatwa obsługę serwisową.

Opcjonalny napęd o zmiennej częstotliwości jeszcze bardziej zmniejsza zużycie energii dostosowując  przepływ do rzeczywistych wymagań. Dodatkowe opcje oszczędności energii obejmują również wymiennik odzysku ciepła.
Maksymalna niezawodność AquaStream3G zapewniona jest przez proces projektowania i produkcji, w tym zaawansowaną analizę elementów gotowych, testy wibracyjne i rygorystyczne procedury kontroli jakości na każdym etapie. Każde urządzenie przechodzi test końcowy przed opuszczeniem fabryki Trane.

Inwestor decydując się na danego dostawcę agregatu wody lodowej powinien zadać pytanie nie tylko o okres gwarancji na klimatyzację, ale przede wszystkim jakie koszty związane będą z przeglądami przez autoryzowany serwis klimatyzacji, oczywiście wymagana jego częstotliwość, a także czy części zamienne do agregatu są swobodnie dostępne na rynku i przy jakich cenach. Ma to kolosalne znaczenie dla niezależnego, merytorycznego podejmowania decyzji przez inwestora przy zakupie jak i w przyszłości, gdyż błędy decyzyjne w początkowej fazie spowodują założenie swoistych kajdan i mogą w konsekwencji całkowicie uzależnić właściciela urządzeń od dostawcy na wiele lat. Na tym polu można przytoczyć przykłady niezgodnego z prawem zarówno polskim i międzynarodowym blokowaniu dostępu inwestora, jego pracowników bądź firm serwisowych wybranych przez właściciela urządzenia, do instrukcji serwisowych lub też blokowanie sterownika tajnymi kodami, które unieruchamiają agregat do czasu przyjazdu serwisanta klimatyzacji, tzw. autoryzowanego.

Tags: , ,

Comments are closed.