piec a klima

Remontuję mieszkanie 120m2 na pierwszym piętrze w dużym 3-piętrowym nie ocieplonym domu z lat 40-tych w Poznaniu. Stoję przed wyborem pieca gazowego do co. i cwu. Poświęciłem kilka dni na wstępne poznanie tematu w necie i oto moje pytania.

Większość doradza kupno pieca kondensacyjnego, czy w tym przypadku będzie to opłacalne? Wydaje mi się że nie.

Pobór ciepłej wody w 3 punktach, najdalszy 2-3m od pieca, korzystać z niej będą 3 osoby. Instalacja z rurek miedzianych plus grzejniki płytowe i jeden łazienkowy. Czy wykorzystać 18-letnie r.miedziane i g.płytowe z mieszkania 100m2, które obecnie zajmuję? Za piecem z zamk. komorą spalania przemawia tańszy serwis roczny o połowę 150-200zł, tańsze części i mniej skomplikowane naprawy, mniejsze i przez to tańsze grzejniki, brak podłogówki i niższa cena pieca. Wybrałem wstępnie piecyk Termet Mini Max Dynamic typ GCO-DP-21-03 o niskiej mocy początkowej 6KW do 21KW. Może ktoś poleci inny z niską mocą początkową. Spaliny wyprowadzone są z pieca do rury kominowej z podwójnym płaszczem jej środkiem i osiągają tmp. na wejściu około 130 stopni, natomiast powietrze zasysane jest między ściankami rury klimatyzacji. Powoduje to, że jest wstępnie ogrzewane przez spalone gazy. Czy takie rozwiązanie odczuwalnie  klimatyzacja wpływa na wysokość rachunków za klimatyzację, ponieważ zastosowanie oddzielnego przewodu doprowadzającego powietrze jest tańsze w moim przypadku. Policzmy zwrot inwestycji za kocioł kondensacyjny w przeciągu 10 lat, oczywiście bardzo uproszczony:

-droższy kocioł kondensacyjny, podobał mi się Immergas(5lat gwar)to 2000 więcej
-na przewymiarowane grzejniki płytowe 11szt. dorzucam 1000zł
-droższa obsługa serwisowa przez 10 lat 2000zł
-wymiana zużywających się części, droższych jak w tradycyjnym piecu przyjmuję
1000zł (20lat mam kocioł Chaffoteaux i pewne części się zużywają)
ta wielkość jest najmniej przewidywalna

Wydając 6000zł więcej w ciągu 10 lat zaoszczędzimy:
-moje zużycie gazu w ciągu roku około 3000zł, oszczędność kotła
kondensacyjnego max.20% daje 600zł na rok razy 10 lat to 6000zł.
Absolutny remis.
Oczywiście gaz podrożeje ale na pewno usługi też co się pewnie zrównoważy klimatyzację.
Ja jednak wolę kupić nowoczesny piec z zamkniętą komorą spalania i już na starcie mieć 6000zł kredytu 0% na 10lat ! Prawda, że nie dla idiotów?
Co Wy na to?
Jeżeli znajdziecie rażące błędy, to proszę poprawić moje wyliczenia ale pamiętając o warunkach, które podałem w pierwszym poście, ponieważ do nich wybieram kocioł.

Tags: , ,

Comments are closed.