powiew

Może się komuś przyda, wiele osób montuje teraz klimatyzację w domu, część z nich pewnie będzie chciała wykorzystać urządzenie również do grzania jako małą PC powietrze-powietrze. Spokojnie pracuje na rzecz otwartej przestrzeni dziennej (ok. 60 m2) i części korytarza do pokoi (ok. 10 m2). Przy temp. zewn. ok. 25 *C w cieniu (dom mam na otwartej przestrzeni, zero cienia w ciągu dnia), na słońcu pewnie przekracza 30*C.  jest tak:No to nastał sezon grzewczy, mój pierwszy z U-Crownem.

Odpalony o 4.30, wyłączony o 6.30 następnego dnia.

Ganiał 26h, temp. ustawiona na sterowniku 21,5C, w salonie i okolicach utrzymywał 22C.

Przy otwartych drzwiach w pokojach na końcu domu temp. 21-21,5C. Tam nie włączyłem jeszcze ogrzewania w ogóle.

Czyli w sumie grzeje ok. 100-105m2 (część lepiej, część gorzej)

Na dworzu w okolicach Łodzi było ok. 9 C w dzień i 2 C w nocy.

Klimatyzator chodził na Auto jeśli chodzi o obroty, bez kagańca na taryfy.

Zeżarł 8,8 kWh.

Dzisiaj eksperyment weekendowy. Załączę o 22.00 (piątek), a wyłączę w poniedziałek o 6.00 (tani weekend) zobaczymy ile pochłonie.

w pokojach, które są na wprost korytarza ewidentnie czuć powiew zimnego powietrza. Ustawiony termometr pokazała w sypialni (po tej stronie co łazienka i garderoba) 23*C. A taka też była temp. w salonie. W pokoju “za zakrętem” niestety klimy nie czuć (co powinno być oczywiste).

Generalnie w domu jest zupełnie inne powietrze niż na zewnątrz klimatyzacja do mieszkania . O niższej wilgotności, nie patrząc na temp., czuć chłód.

Chłodząc przez 80 minut obniżył temp. salonu (pomiar w okolicy słupa nośnego) o ok. 1,5 C (z 24 C na ok. 22,5C - około bo mam pomiar do pełnych stopni i jest to mój szacunek).

Mam zainstalowany podlicznik tylko na to urządzenie.

Pracując 1 h (w powyższych warunkach) zjadł 0,65 kWh.

Chodził w taniej taryfie: 0,65 x 0,32/1 kWh = 0,2 zł.

COPu nie jestem w stanie oszacować. Klima chodziła najdłużej ok. 2 h, nie wiem jaki byłby efekt chodzenia np. ciągłego 5-8 h. Wówczas wentylacja mechaniczna by trochę “wymieszała” powietrze w całym domu. Zwrócę uwagę na pokoje i pobiegam z termometrem, wtedy dam znać.

Na chwilę obecną można powiedzieć, że korytarz się fajnie schładza (urządzenie ma regulowane kierunki nawiewu i można je ustawić na pracę w stronę korytarza). W pokojach nie czuć spadku temperatury.

Dzisiaj Gree chodził ok. 100 minut, zjadł 1 kWh (znowu tania taryfa). W salonie temp. spadła do 22 C (na dworze przy jednostce zewn. było 26 C - a wisi w cieniu).

Mam urządzenie o środkowej mocy nominalnej 3,5 kW (max na grzaniu 5,4 kW, max na chłodzeniu 4,45 kW).

Wg danych na etykiecie energetycznej urządzenie ma SCOP = 5,1 (A+++) dla strefy ciepłej, 4,6 (A++) dla strefy umiarkowanej i 3,8 (A) dla strefy zimnej w Europie.

Comments are closed.