wentylacja ciśnienia

Mam zaprojektować instalację wentylacji i utrzymać nadciśnienie w pomieszczeniach. Niestety wartość nadcisnienia podana jest w Pa (a nie jak zazwyczaj w %). Z jakich wzorów powinienem skorzystać. Tak w %, zazwyczaj w założeniach technologicznych jest podany stosunek nawiew/wywiew w %, przez co uzyskuje się nad/podciśnienie. regulator stałego nadciśnienia, lub żaluzja nadciśnieniowa - precyzyjna, dobrane w zależności od konstrukcji budynku… Sprawdź jakie masz nieszczelności. Często bywa tak, że utrzymanie wymaganego (nad/pod) ciśnienia nie jest takie proste z uwagi na nieszczelności i nawet najlepsze obliczenia niewiele pomogą. Będziesz musiał sprawdzić to empirycznie na obiekcie - regulacja, czujniki różnicy ciśnienia między przegrodami itp. Na razie chodzi mi o obliczenie projektowanej ilości powietrza. Regulatory różnicy ciśnień, czujki itd wszystko będzie, więc na obiekcie wszystko da się wyregulować. Na razie chcę solidnie zrobić projekt wentylacja, zwłaszcza,że zauważyłem,że to pytanie już kilkakrotnie padło, a niestety ani razu nikt nie potrafił wskazać choćby literatury z szukanymi wzorami. musisz uwzględnić konieczną ilość wymian, nieszczelność ( dane od architektów i technologów), czy będą śluzy, jakie sufity, okna, drzwi, bo inwestor często usłyszy gdzieś coś ,a potem twierdzi, że musi byc nadciśnienie 50 Pa, nieszczelności takie, że z nawiewu by musiało ze 100 wymian wyjść, żeby to utrzymać… regulatory stałej różnicy ciśnień ( coś na kształt regulatora VAV, ale działające na ciśnieniu, a nie na przepływie) lub żaluzje nadciśnieniowe ( najlepiej z nastawami) to raczej nieczęsto spotykane produkty i mało kto to ma. Do tego automatyka itd itp. Nie jest to takie proste… Ważne sprawdzenie jest danych wejściowych.. czyli architektury, technologii i wymaganego nadciśnienia, bo często ( zupełnie bezzasadnie) ktoś pisze te 50 Pa, a później wychodzi 100 wymian, a drzwi trzeba wózkiem widłowym otwierać…. Pomieszczenia, o których rozmawiamy mają być czyste (czyli umówmy się szczelne). Technolog przewiduje po 20 wymian i nadciśnienia 35,25,20,15,5 Pa.

Zastanawia mnie na jaką ilość powietrza dobrać centrale. Jeżeli dobiorę na 20 wymian na nawiewie to przy wymaganym nadciśnieniu nie dotrzymam krotności wymian, jeżeli na wywiew to nie potrafię określić strumienia powietrza nawiewanego,a błędnym założeniem byłoby przyjęcie strumienia powietrza nawiewanego przy np. nadciśnieniu 35Pa o 35 % wiecej niż wywiewanego. ja wiem jak to zrobić, ale nie powiem, bo sam jak takie rzeczy zrobić wymyśliłem i wiem jak to pobilansować - ale moje doświadczenie zdobywalem ze dwa lata poświęcając kupe czasu na analizy (za który nikt mi nie płacił i nikt nie pomagał). Za wiedzę trzeba płacić - więc nie licz że ci ktoś za frajer wytłumaczy jak to zrobić. Prawda brutalna ale prawda.

Ciekaw jestem jak taki projekt trafił w Twoje ręce (czyżby cena strasznie niska), a sam sie dziwie jakim trzeba być samobójcą żeby brać takie zlecenie i nie mieć pojęcia jak to zrobić.
Ale w zasadzie pewnie jesteś inżynierem więc powinieneś sobie poradzić prawda

Tags: ,

Comments are closed.